Stříbrný pták - měl shodit atomovou bombu na New York?

 29. 04. 2016      Military Články

Plány na stavbu bombardéru proti Americe se zrodily po vstupu USA do války. Hitlera trápilo, že není schopen nijak zasáhnout území tohoto zásadního soupeře, vyjma chabých pokusů jeho ponorek. Požadoval proto konstrukci letounu, který by dokázal doletět nad území USA a tam shodit smrtonosný náklad bomb.

Plánů vzniklo mnoho. Nejblíže sériové výrobě byly Messerschmitt Me-264 a Junkers Ju-390. Obě letadla existovala ve fázi prototypů, ale se sériovou výrobou se nikdy nezačalo. Oba letouny byly impozantní, nicméně celkem klasicky řešené stroje. V Německu však vznikl nápad na daleko ambicióznější stroj, který by vylétl až do vesmírného prostoru. Jmenoval se Silbervogel tedy Stříbrný pták.

fogl

Jeho konstruktéry byl Rakušan Eugen Sänger. Novátorský přístup počítal s tím, že raketa dosáhne nízké orbity a snese se na jakékoliv místo v USA. Přistát pak mohla na některém z japonských ostrovů. Startovalo by se z tříkilometrové kolejnice. Stroj by letěl nadzvukovou rychlostí. Vše ale rychle skončilo, když se zraky stratégů obrátily k východní frontě, která potřebovala všechny zdroje. Projekt Silbervogel tak byl zastaven.

Je ironií osudu, že Sängerovy výpočty i celý projekt byl v podstatě velmi realistický. Přestože v konceptu bylo jen několik drobných chyb ve výpočtu, nešlo o nic zásadního a Sänger v podstatě velmi předběhl svou dobu. Toho také využili Američané a Francouzi, pro které po válce Sänger pracoval. O jeho práci měli zájem také Rusové, ovšem šli na to svými metodami. Pokusili se Sängera unést, akci vedl Stalinův syn Vasilij. Akce se ovšem nezdařila, a tak mohl Západ dál těžit ze Sängerových konceptů. Ostatně i dnešní moderní raketové motory vycházejí z konceptu profesora Sängera.

 autor: Redakce