Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

 02. 06. 2016      Military Články

Sturmtiger bylo samohybné německé dělo, ovšem tvarem a vším připomínající tank, které se vyrábělo za druhé světové války. Počátek jeho vzniku je datován na přelom let 1942-1943, kdy po bitvě u Stalingradu bylo zřejmé, že armáda potřebuje účinnou zbraň na likvidaci budov a opevnění, které sloužily k obraně měst. Výsledkem byl stroj, který byl osazen vrhačem raketových střel RW-61, který byl původně určen pro bitevní lodě jako protiponorková zbraň.

wr(o žádného drobečka opravdu nešlo)

Podvozek byl vzhledem k tíze rakety užit z těžkého tanku Tiger I. Nábojem byla 1,4 metru dlouhá raketa, která měla vlastní motor. S touto raketou vážící 345 kg bylo manipulováno prostřednictvím minijeřábu. Do věže obrněnce se vešlo 12 kusů těchto raket do úložných prostor a jedna raketa na „válečkový“ dopravník a výjimečně ještě jedna byla vložena v hlavni. Do sériové výroby se Sturmtiger dostal až na jaře roku 1944.

qw(vnitřek tanku, hlaveň a dopravník pro náboje)

Jeho oficiální název zněl „38cm Rakettenwerfer RW 61 auf Sturmmösser Tiger“. Celkem bylo vyrobeno pouhých 18 ks. Sturmtigery bojovaly zejména na západní frontě, určitých úspěchů dosáhly v bitvě v Ardenách. Též se účastnily potlačení Varšavského povstání.

Další podrobnosti a detaily ve videu:

 autor: Redakce