Suchoj Su-57 ruská stíhačka páté generace – úspěch nebo zklamání?

 31. 07. 2018      Military Články

Suchoj Su – 57 je jedno místný dvoumotorový proudový víceúčelový stíhací letoun páté generace se schopnostmi stealth. Je navržen k vybojování vzdušené převahy a k různým bitevním úkolům. Někteří ovšem tvrdí, že se jedná pouze o stroj, jehož nasazení je pouhá velmocenská reklamí kampaň.

Su-57-top

Oficiálně má však Su – 57 zajistit vzdušnou nadvládu. Ta má být zajištěna díky tomu, že stíhačku těžko odhalí radary i infračervená čidla. Zároveň má stroj dosahovat nadzvukové rychlosti bez přídavného spalování. Přednostmi mají být i schopnosti jako supercruise (supermanévratelnost), nová avionika či radar, díky němuž by měla být stíhačka schopna útočit jak na vzdušné, tak i pozemní cíle, bez ohledu na počasí a dobu.

Stíhačka má být nástupcem letounů MiG-29 a Su-27 a měl sloužit jako předchůdce další stíhačky páté generace. Podílet na výrobě se měla i společnost Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Nicméně v dubnu tohoto bylo od projektu upuštěno, neboť Indie, pro kterou byly stroje vyráběny byla celým projektem naprosto zklamána. Stíhačka Su – 57 rozhodně nenaplnila očekávání, největším zklamáním prý byla nedostatečná stealth schopnost.

Suchoj su57

Podle informací mají však být prototypy dodány ruské armádě, tentokrát však s modernizovanou variantou motoru AL-31F, který používají letouny Su-27. Očekávaná délka služby je předpokládaná na 35 let.

 autor: Tereza