Speciální švédská jednotka SSG - pěšky, padákem, pod vodou, lodí nebo vozidlem

 23. 08. 2017      Military Články

Särskilda Skyddsgruppen je švédská SSG a speciální jednotka se zformovaná na počátku 90. let. Přesný počet jejích členů byl vždy utajován, nicméně se předpokládalo, že jednotku tvořilo něco pod stovku borců v průměrném věku 31 let. Mezi hlavní úkoly jednotky patřilo získávání zpravodajských informací, průzkum, záchrana válečných zajatců za nepřátelskými liniemi, ochrana VIP, operace různého druhu na území protivníka a jako vždy, boj s terorismem. Její členové byli vždy vycvičeni v seskocích padákem, potápění, obojživelných operacích, pokročilém odstřelování a ve službách tělesných strážců. Velitelství SSG se nacházelo v Karlsborg, Västergötland, ve středním jižním Švédsku.


Během porady

Některé části jednotky byly neustále drženy v pohotovosti pro případ neočekávané situace na území Švédského království. SSG operovala a prováděla průzkum na utajených místech v Africe. Také byla rozmístěna v Afghánistánu jako podpora pro skupinu OSN ISAF odpovídající za bezpečnost v Kábulu a dalších oblastech. V Kongu působila pod francouzským velením a neztratili zde jediného muže.


V lese jako doma

SSG si stahpvalo osazenstvo z důstojníků ze všech oblastí armády, nejvíce však z elitních jednotek jako Fallskärmsjägarna (výsadková divize), Kustjägarna (pobřežní rangers) nebo Attackdykarna (bojoví potápěči). Kvůli svému stupni utajení není uveřejněna doba trvání výběrového řízení a výcviku. Každému vojákovi se dostalo běžného výcviku v parašutismu, potápění a ochrany VIP. Rovněž se mu dostalo speciálního výcviku v oblasti parašutistických technik HAHO a HALO, výbušninách, první pomoci a zbraních. Operátor byl klasicky schopný proniknout na místo a dostat se z něj několika způsoby; pěšky, padákem ze vzduchu, pod vodou s potápěčskou výstrojí, lodí nebo vozidlem, prostě parádička pro velitelství.


Vůbec nevadí, když se přitvrdí

V roce 2011 byla však jednotka SSG společně s další speciální jednotkou SIG spojena a přejmenování na Särskilda operationsgruppen, ve vzkratce SOG. Tak či onak, sečteno potvrzeno, jde o pěkně ostré hochy:

 

 

 autor: vojín Karel