Teroristické útoky byly v Evropě mnohem častější než dnes a není tomu tak dávno

 11. 05. 2016      Military Články

Nejvíce teroristických útoků se v Evropě odehrálo mezi polovinou 70. a polovinou 90. let minulého století. V té době řádila v Irsku IRA a baskičtí separatisté ve Španělsku, Itálii pak sužovala levicová teroristická skupina Anni di piombo. Díky těmto skupinám byly nejrůznější teroristické útoky doslova na denním pořádku. Průměrný počet teroristických útoků činil v období 1975 – 1995 neuvěřitelných 400 ročně. Poté se však najednou číslo radikálně snížilo na 200 útoků za rok. Ovšem třeba v roce 1979 se počet teroristických útoků vyšplhal na 1019. To dělá skoro tři incidenty za den!

IRA
(IRA - Irská republikánská armáda)

Ovšem problémem současnosti je to, že při dnešních útocích umírá mnohem více lidí než dříve. V Evropě Prvenství stále drží atentát na dopravní letadlo nad skotským Lockerbie, při kterém zemřelo 440 lidí, jinak se ale novodobé útoky s těmi z minulého století nedají srovnat. Například při útocích na vlakové nádraží v Madridu zemřelo 196 lidí a 1853 jich bylo zraněno. To je více než za jakýkoliv celý rok předtím. Útoky v Paříži měly jen o něco málo méně obětí. Takto by se dalo pokračovat dále. Výsledkem analýzy statistiky je fakt, že počet útoků sice není tak vysoký jako v nejkrvavějších evropských letech, ale tyto útoky mají na svědomí mnohem více obětí.

Viva la Paris
(Paříž Listopad 2015)

Člověk by řekl, že žijeme ve strašné době. Ovšem pravděpodobnost, že konkrétní člověk zemře při teroristickém útoku, je v Evropě nesmírně malá (řádově desítky milionů ku jedné). Taková pravděpodobnost je bohužel tak malá, že si s ní často člověk neví rady, buď ji může ignorovat, nebo ji přisoudí prioritu výrazně převyšující reálné nebezpečí.

Brusel
(Brusel - Březen 2016, vojenské hlídky v ulicích)

Cílem teroristů je obvykle vytvořit dojem nebezpečí. Útočníci chtějí udeřit na místech, která mají lidé spojena s každodenností. V Izraeli zemřelo mezi prosincem 2001 a zářím 2004 při teroristických útocích v autobusech celkem 236 lidí. Denně v Izraeli jede autobusem přibližně 1,3 milionů lidí, pro každého jednotlivého cestujícího je šance smrti v důsledku terorismu nesmírně malá. I přesto, jistě si dokážete představit, že cesta autobusem je doprovázená nepříjemným pocitem.

 autor: Redakce