TopTen - Stalin

 03. 02. 2016      Military Články

Josif Vissarionovič Stalin

  1. Muž z oceli: Jeho jméno, jako asi všichni známe „Stalin“ – znamená „muž z oceli.“ A tedy Stalin, dá se s nadsázkou říci, byl „Iron man,“ daleko dříve než to bylo cool nebo ve filmech. Navíc náramně se to hodilo k jeho image vůdce průmyslového impéria SSSR. Také šlo o ochranu jeho rodiny kvůli možným pokusům zabijáků.
  2. Datum narození: Neznámé. Podle oficiálních zdrojů, se Stalin narodil 18. prosince 1978. Ovšem podle starého ruského Juliánského kalendáře jeho narozeniny byly 6. prosince. A navíc také Stalin sám si změnil datum narození na 21. prosince 1879, tedy údajně, aby vše zkomplikoval Carským důstojníkům. Zřejmě během Revoluce.
  3. Stalin nedodělal školu. Stalin byl jako enigma, zamotaný v hádankách. A na to proč opustil školu existuje několik teorií. Podle jedné, měl budoucí diktátor zanechat školy kvůli poplatkům za školu, které nemohl uhradit. Další tvrdí, že byl vyloučen kvůli proticarskému politickému vystupování. A další říká, že měl velmi špatnou docházku. Pravděpodobně se pravdu už nikdy nedozvíme.
  4. Ani nepřemýšlel o výkupném za svého syna. Během 2. světové války, byl Stalinův syn Yakov zajat Nacisty a samozřejmě Hitler se těšil na velkou propagandistickou zprávu a mastné výkupné. Ovšem Stalin, věrný svému obrazu, který neustále vyvolával mezi lidmi, odmítl jakoukoli nabídku vykoupení bez ohledu na to, jakým mučením Hitler hrozil. Yakov nakonec zemřel ve vězení. Drsná láska…
  5. Stalin plánoval armádu opic. Zní to neuvěřitelně a pravděpodobně je to jen mýtus. Když je člověk na vrcholu a chce si za každou cenu udržet moc, nastane i chvíle kdy chybuje. Existuje dokument, kde diktátor chtěl vytvořit armádu napůl mužů napůl opic, která by Rusko dovedlo ke slávě. Ovšem bylo dokázáno, že jde o nesmysl, i když ve 20. letech 20. st. se o to pokoušel ruský biolog Ilja Ivanovič Ivanov.
  6. Stalin miloval filmy. Miloval je natolik, že každý jeho dům, který vlastnil, měl vlastní kinosál. Podle archivů komunistické stany byl vůdce považován také za producenta, scénáristu a konečně i přísného cenzora.
  7. Nejraději měl filmy s Johnem Waynem. Stalin byl fascinován cowboykami. Ve filmech neměl rád francouzské polibky a nahotu, kterou také na určitou dobu ve filmech zakázal.
  8. Byl to malí muž s velkými sny. Stalin nepatřil mezi čahouny, měl něco přes 162cm, což také zapříčinilo to, proč si od Prezidenta Trumana získal přezdívku „Malý prcek.“ Stalin byl skutečně mimořádně rozpačitý, když přišlo na to, jak vypadal, a to že měl kratší levou paži a jizvy od neštovic.
  9. Stalin je zodpovědný za smrt minimálně 20 milionů lidí. Stalin řekl: „Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika.“ A on jednu opravdu zanechal. Mimo to také své odpůrce nebo nepohodlné lidi věznil, mučil, nechával vyhostit, vyhladovět a posílal je do táborů nucených prací. Některé rodiny poslal na Sibiř jen kvůli tomu, že byli Litevci.
  10. Stalin umíral několik dní. 1. března byl raněn mrtvicí, umřel ale až 5. března 1953. Během těchto dní se jeho vlastní bodyguardi báli vejít do jeho ložnice, soudruh Stalin neměl být rušen bez jeho příkazu, když už se ovšem do jeho ložnice po dlouhém čekání odvážili, ležel na zemi pomočený, chroptěl a nepoznával lidi kolem sebe. Když se to dozvěděla strana, nic moc neudělala. Nechala „staříka“ v klidu odejít z tohoto světa. Stalin totiž plánoval 3. světovou válku a také se mělo jednat o genocidu ruských Židů.

 autor: Redakce