Tóra Bóra - neúspěšný hon na Bin Ládina

 11. 08. 2016      Military Články

Tóra Bóra – v překladu černá jeskyně, je komplex jeskyní v Bílých horách na východě Afghánistánu v provincii Nangarhár, asi 10 km severně od hranic s Pákistánem. Během americké invaze do Afghánistánu v roce 2001 zde Američané svedli bitvu s Talibánem a al-Káidou. Američané věřili, že jde o skrýš vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Navzdory porážce al-Káidy a Tálibánu se Američanům a jejich spojencům nepodařilo Usámu bin Ládina v této oblasti najít.

01bombardování jeskyního komplexu

V roce 2001 byla v oblasti pevnost al-Káidy a Tálibánu byla popisována jako několikapatrový jeskynní komplex zásobený elektřinou z hydroelektráren na horských potocích, nebo jako komplex schopný zajistit ubytování pro více jak 1 000 bojovníků. Byl zde také velký sklad munice jako třeba střely FIM-92 Stinger vyřazené v roce 1980. Objekt byl vybudován v místních jeskyních za pomoci CIA na počátku 80. let během Sovětské invaze do Afghánistánu. Amíci si na sebe zase jednou upletli bič.

02ilustrace jeskynní pevnosti

Jestli umíte něco taky z angličtiny, určitě se koukněte na krátký dokument o tom jak to vlastně bylo s pokusem o zabití Usámy bin Ládina. Velitel jednotky Delta Force, která se na této akci přímo podílela vypovídá své svědectví a o ujasňuje detaily mise. „Úkolem bylo zajmout nebo zabít Bin Ládina, ale všem bylo jasné, že se s ním nepotáhneme domů, aby měl v USA soud nebo něco.“

03infiltrované síly Delta Force

Úkoly byly rozdány, Delta se infiltrovala mezi Afghánské síly, protože ty oficiálně vedl akci a vše započalo, co vše se však pokazilo? V dokumentu vše zjistíte:

 autor: Redakce