Tragédie v Uherském Brodě aneb jak se amatérská veřejnost stává odborníky na terorismus

 01. 03. 2015      Military Články

Poslední dny se v médiích a mezi lidmi řeší jen jedna jediná věc (kromě přiblblého filmu 50 odstínů šedi) a to tragédie v Uherském Brodě v restauraci Družba.

Trochu mi to připomíná teroristické útoky v USA 11. září 2001, kdy se lidé nestačili ani pořádně vzpamatovat co se vlastně stalo a už se i sebevětší amatér stával odborníkem na letectví a architekturu výškových budov.

Předem chci říci, že i když jsem několik let sloužil a vím, že v takových situacích se prostě dodržují stanovené operační postupy a rozkazy velitelsky nadřízených prvků, na místě tragédie jsem v inkriminovanou dobu nebyl, stejně jako 99.9% chytrolínů troubící své rádoby odborné názory skrze média ven, takže postup policie rozhodně nebudu hodnotit, protože mi to nepřísluší, nemám dostatek informací a hlavně nemám potřebu si honit EGO skrze média a tím se zviditelňovat.

Co mě ovšem vede k tomu, abych tento článek napsal, je mé rozčarování z toho, jak média a laická veřejnost prostě za každou cenu hledají viníka z řad PČR, aniž by si uvědomili, že jediným viníkem je magor co se rozhodl vystřílet hospodu.

Stačí se podívat na obdobné případy v Evropě a nemusíme pátrat ani moc daleko v minulosti. Teroristické útoky v Paříži nebo Sydney, kde policie vyjednávala dlouhé hodiny, než došlo k zásahu a i tam byli zranění a mrtví již v průběhu vyjednávání. Ano, i v Uherském Brodě policie vycházela z toho, že pachatel má rukojmí a tak se vyjednáváním snažila zachránit primárně jejich životy, protože mrtvým už stejně nebylo pomoci. Bohužel fakt, že pachatel celou dobu lhal nikdo nemohl vědět a tak zásah proběhl, až když přestal s policií komunikovat. Na to jsou operační postupy, což si bohužel nějaká kuchařka nebo ,,hrdina" schovanej na 2 hodiny na záchodě neuvědomují a mají pocit, že jejich traumatický zážitek z nich udělal odborníky na osvobozování rukojmích, boj v budovách nebo operačních postupech.

Velkej palec ,,nahoru" patří dvoum mladíkům, kteří při pravděpodobném přebíjení zbraně útočníka, zaútočili židlemi a získali tak čas zachránit sebe a pár dalších z restaurace.

Závěrem se chci omluvit za způsob projevu, ale prostě to tak cítím a touto formou to myslím lépe vystihnu.

S napětím budu očekávat výsledky vyšetřování a pevně doufám, že se všichni tihle mudrlanti a experti budou stejně aktivně a vehementně omlouvat na všech možných médiích až vyplyne najevo, že policie postupovala správně.

Je opravdu ubohé místo poděkování za jejich službu házet na ně špínu, ale co..... jsme v České republice a i vojáci si na to zvykli.

To, že je veřejnost nazývá ,,žoldáky a vrahy dětí", ale jak přijde velká voda a kluci makaj ve dne v noci, aby to těmhle nevděčníkům nezaplavilo gauče a mohli tak v klidu v teple domova dál hodnotit práci někoho jiného, za to nikdo neřekne ani ,,BŮ"

Video: Tragédie v Uherském Brodě aneb jak se amatérská veřejnost stává odborníky na terorismus / YouTube

 autor: Redakce