Tragická smrt 4 českých vojáků v Afganistánu

 08. 07. 2014      Military Články

Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981) smrtelná zranění. Další voják rotmistr J. L. (1975) byl těžce zraněn. Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám.

Rodiny vojáků jsou vyrozumívány.

Více informací poskytne náčelník Generálního štábu armádní generál Petr Pavel na mimořádné tiskové konferenci ve 14. 00 hod. na Generálním štábu AČR

Cílem útočníka byli čeští vojáci během návštěvy místní nemocnice,” popsal podle agentury DPA mluvčí vlády v Parvánu. Agentura AP informovala, že k útoku se přihlásili povstalci z hnutí Tálibán.
Podle zástupce provinční policie vyjížděli vojáci do vesnice Qalandar Khil, aby vyšetřili raketový útok před dvěma dny, když zaútočil sebevrah s výbušninami.
„Byl tam sebevražedný útočník na kole, který odpálil své výbušniny,“ uvedl mluvčí. Podle něj však zemřelo šest vojáků a také deset civilistů. Podle upřesněných zpráv však byli kromě civilistů zabiti čtyři vojáci a dva afghánští policisté.
Češi v Afghánistánu přišli už o devět svých vojáků.
V Bagramu působí podle armádního webu od dubna 2. strážní rota tvořená 150 vojáky většinou ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Jejich cílem je zajistit bezpečnost letecké základny

 

Všem pozůstalým vzkazujeme upřímnou soustrast! Díky kluci za Vaši práci, vážíme si toho a nikdy na Vás nezapomeneme!


 autor: Redakce