Trhač sedmikrásek - 6800kg těžká bomba, to si poradí i s plevelem

 09. 10. 2016      Military Články

BLU-82B je zbraňový systém používaný armádou USA a přezdívaný Daisy cutter, my bychom řekli asi Trhač sedmikrásek, jak poetické jméno. Jedná se o klasickou konvenční bombu, vážící zhruba 6 800 kg, která se obvykle vypouští z transportního letounu C-130 nebo z vrtulníku CH-54 Tarhe přezdívaného létající jeřáb.

BLU-82 je jednou z největších konvenčních zbraní vůbec. Bylo vyrobeno celkem 225 těchto bomb. Trhačka sedmikrásek byla poprvé použita 23. dubna 1970 a jedno z posledních operačních užití bylo v říjnu 2001.

03
Nejprve naložit na něco co jí vůbec unese a dopravit na místo činu

Původně byla navržena pro použití v džunglích ve válce ve Vietnamu pro svou schopnost vymýtit a zlikvidovat rozsáhlé území kolem místa dopadu a vytvořit tak přistávací plochu pro vrtulníky. Kromě toho měla umět zneškodnit i minová pole, ale praxe to bohužel nepotvrdila. V nedávné minulosti bylo BLU-82 použito při operaci Trvalá svoboda proti systému jeskyní u Tora Bora a pro ničení a zastrašení pozemních jednotek.

04
Před použitím odjistit - exploze bomby

05
a užívejte perfektních výsledků - kus "vyčištěné" džungle

Bomba BLU-82 je naplněna 5 700 kg směsi „GSX“ tvořené dusičnanem amonným, hliníkovým práškem a polystyrenem. Přesnost zásahu tohoto zbraňového systému závisí na přesném navádění, které zajišťuje buď pozemní radar nebo navigační vybavení letadla nesoucího bombu. Nad místem shození musí posádka provést upřesňující výpočet, zahrnující balistiku a vliv větru.

01
Kdo by si nechtěl vyzkoušet ku pořádné bomby

Minimální výška, z které může být BLU-82 shazována, je 1 800 m nad úrovní zemského povrchu. Prodloužená roznětka zajistí, že nálož vybuchne nízko nad terénem, díky této jednoduché vychytávce se žádná nebo jen minimální část energie výbuchu „vyplýtvá“ na vytvoření kráteru. V epicentru výbuchu vzniká přetlak asi 7 MPa, tedy asi 7 atmosfér. Výbuch pumy je pro člověka smrtelný do vzdálenosti 100–300 m v závislosti na terénu a počasí.

 autor: Redakce