Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

 05. 08. 2018      Military Články

Tři čeští vojáci z mise NATO zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. Portálu iDNES.cz to potvrdilo české ministerstvo obrany. Velení Aliance oznámilo, že zraněni byli další tři vojáci včetně dvou Afghánců.

Podle agentury Reuters se incident odehrál v Čárikáru, hlavním městě provincie Parván. Mluvčí provinčního guvernéra Vahída Šahkarová uvedla, že sebevražedný atentátník zaútočil na zahraniční vojáky, kteří byli na rutinní hlídce.

Incident se podle ministerstva obrany odehrál kolem 3:50 hodin českého času při patrole v okolí základny Bagrám.

V uvedenou dobu prováděla pěší patrola běžnou činnost ve stanoveném prostoru. Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci rotný M.M. (1982), desátník K.B. (1990) a desátník P.Š. (1993), smrtelná zranění," uvádí ministerstvo obrany v tiskové zprávě.

V roce 2014 zemřeli v Afghánistánu při obhlídce terénu čtyři čeští vojáci. Další voják byl tenkrát těžce zraněn, zemřel po návratu do vlasti v české nemocnici. Stalo se to po explozi, kterou vyvolal sebevražedný atentátník v uniformě afghánské policie.

Severoatlantická aliance vede v Afghánistánu nebojovou misi Rozhodná podpora. Vojáci NATO nevedou v zemi bojové operace, podporují ale afghánské bezpečnostní síly. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám.

Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Ministr je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením Armády ČR.

Soustrast projevil i náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata.

Zpráva o úmrtí vojáků je vždy to nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá."

Velitel mezinárodních sil v Afghánistánu John Nicholson uvedl, že jeho myšlenky a modlitby směřují k rodinám a přátelům padlých a zraněných, včeně našich afghánských bratrů a jejich rodin.

Jejich oběť si budou pamatovat nejen naše srdce, ale také dějiny a posílí naše odhodlání," uvedl generál pro agenturu AP.

Zdroj: iDnes 

 autor: Redakce