Tři muži, kteří zachránili svět

 28. 04. 2017      Military Články

Večer 2. května 1986, 6 dní po masivní explozi v černobylské jaderné elektrárně, se onen poškozený reaktor začal potápět a hořet. Hrozilo, že se propadne do místností pod ním, které byly zaplavené vodou, což by způsobilo obrovskou explozi, která by rozšířila radiaci napříč půlkou Evropy a zabila desítky milióny lidí.

01

Na fotografii je Ananenko a Bespalov

A zde se dostáváme k příběhu třech mužů, kteří se dobrovolně přihlásili, že se do kontaminovaných vod pod reaktorem potopí a pokusí se odvrátit katastrofu. Jména těchto hrdinů jsou Boris Baranov, Valeri Bespalov a Alexej Ananenko.

02

Jaké bylo motto tehdejších dní? "Panika je horší než radiace!" 

Skupinka tří se oblékla do potápěčských obleků a ponořila se do vod, kde úroveň radiace byla smrtelná. Věděli, že se jedná o sebevražednou misi, ale přesto do toho šli bez váhání. Plavali skrz zaplavený sklep, aby se dostali k ventilu.

03

Památník s nápisem "Ti, co zachránili svět"

Když se vrátili zpět na povrch, všichni trpěli nemoci z ozáření. Během pár dní všichni tři zemřeli a jelikož byli tak silně ozáření, pochovali se v olověných rakvích. Aby se nezapomnělo na oběť, jenž postoupili, byl jim postaven v Černobylu pomník s nápisem „Ti, co zachránili svět".