Turecko v Sýrii spolupracuje s Al-Káidou

 26. 01. 2018      Military Články

Před dvěma dny bylo oznámeno, že mezi Ruskem a Tureckem došlo k poměrně nečekané dohodě týkající se nově vypuklé turecké ofenzivy proti kurdským milicím na severu Sýrie. Podstatou této dohody je, že Rusové umožní jedné ze syrských odnoží Al-Káidy, islamistickým milicím Tahrir al-Sham (známým rovněž pod zkratkou HTS), stažení z obleženého Idlíbu a přesun k Afrinu, kde se po boku tureckých jednotek zapojí do bojů proti Kurdům z organizace YPG. Rusko a jeho spojenec Assad tak zabijí vlastně tři mouchy jednou ranou; podstatně se pro ně zjednoduší znovudobytí oblasti kolem Idlíbu, zbaví se minimálně části nebezpečných bojovníků HTS a zlepší svoje vztahy s Tureckem. Turecko pak získá cennou lidskou sílu, kterou se nemusí na rozdíl od svých vlastních vojáků bát obětovat. Obě strany pak sledují společný cíl, kterým je kompletní vytlačení Kurdů z oblasti.

fsa

Bojovníci "FSA".

Spojené Státy Americké, které jsou formálním spojencem YPG a kurdské bojovníky v oblasti Afrinu vojensky podporovaly v boji proti islamistickým skupinám, se k celé záležitosti staví zdrženlivě. Turecký útok na YPG i využití islamistických milic samozřejmě odsoudily, nicméně vojenskou podporu Kurdů odmítly. Jejich postup je logický, protože Turecko i USA jsou členy NATO a v opačném případě by v oblasti de facto jakožto spojenci válčili proti sobě, což je nemyslitelné, nicméně Kurdové to samozřejmě vnímají jakožto zradu. A to už druhou v řadě, protože dříve těm samým kurdským bojovníkům v boji proti islamistům pomáhaly i ruské speciální jednotky, které je však v boji proti Turecku pochopitelně rovněž nepodpořily a v momentě zahájení turecké ofenzivy okamžitě vyklidily oblast.

Rusové YPG navrhli, že pokud se vzdají a vydají Afrin syrské vládě, turecká operace bude zastavena, to však Kurdové odmítli. Turecko tak odtransportovalo několik tisíc bojovníků HTS z Idlíbu za svoje hranice, kde se přeskupí, vyzbrojí a připojí k útoku na Afrin. Turecká oficiální místa samozřejmě popírají, že by se jednalo o teroristy nebo islamisty a označují je za členy Svobodné Syrské Armády (Free Syrian Army, FSA), nicméně ve skutečnosti se jedná o směsku bojovníků ISIS, HTS, Nour Adin az Zamki a dalších islamistických teroristických skupin. Operaci v oficiálním tiskovém vyjádření skupiny HTS dokonce schválil sám vůdce Al-Káidy v Sýrii Even Ahmed Hussein al-Shar'a, známý rovněž pod jménem Abu Mohammad al-Julani.

Sečteno a podtrženo, Turecko jakožto člen NATO otevřeně využívá Al-Káidu v operaci proti nejefektivnější protiteroristické síle na území Sýrie, tedy kurdským milicím YPG. Od začátku ofenzivy provedlo Turecko několik stovek náletů na kurdské pozice a jeho dělostřelectvo soustavně bombarduje kurdská města, přičemž se mu podařilo odříznout region od zásobování palivem. To vše se souhlasem Ruska a bez jakékoli skutečné reakce ze strany USA. I bez podpory se však zatím Kurdům z YPG poměrně dobře daří odrážet pozemní útoky, pročež byly dosavadní územní zisky Turecka jen malé.

 autor: Griffon