Twister - obrněnec s kloubem a úžasnou průchdností

 29. 09. 2016      Military Články

Pokud mezi fanoušky vojenské techniky dojde řeč na to, u kterého amerického vozidla je snad největší škoda, že se nedostalo do služby, nejčastěji zazní odpověď: Twister! Tak se jmenoval opravdu pozoruhodný projekt zbrojovky Lockheed, jež se snažila vyvinout kolové průzkumné vozidlo s mimořádnou průchodností.

01
jeden z prvních strojů

Podstatou a charakteristikám rysem vozila byla dvoudílná konstrukce, jejíž dvě části byly spojeny propracovaným kloubem, umožňujícím pohyb ve všech osách. Každý z dílů měl čtyři kola a o pohon každé čtveřice kol se staral samostatný nezávislý motor. Twister vystřídal několik variant, a proto síla každého motorů narůstala z počátečních 105 kW, které byly u prototypů z konce 60. let, až na 217 kW ve finální podobě XM808. První pokusné exempláře měly otevřenou korbu s rámem, jejich nízká hmotnost jim dokonce dovolovala i plavat.

02
vojenská podoba Twisteru

V roce 1970 vznikl exemplář s prosklenou řidičskou budkou, vývoj šel dál, projektu si všimla armáda a finální provedení XM808 již mělo obrněnou korbu a hmotnost 7,5 tuny. Obojživelnost díky váze sice vymizela, ale zato přibyla elektrohydraulicky řízená věžička, která nesla 20mm rychlopalný kanón. Twister jezdil slučnou rychlostí přes 100 km/h a kloubová konstrukce se starala nejen o fenomenální průchodnost v těžkém terénu, ale též o pozoruhodnou obratnost na silnici, protože vozidlo o délce přes pět a půl metru se dokázalo obrátit na kružnici o poloměru méně než 7 m! Ačkoli všechny testy vozidla dopadly výborně, armáda nakonec vsadila na pásové průzkumné obrněnce a nadějný Twister bohužel nepřekročil fázi prototypu.

 autor: Redakce