Umělá inteligence je i součástí inovovaného tanku Merkava Mk4

 29. 07. 2018      Military Články

Nejnovější verze tanku Merkava Mk 4 je také známá pod názvem „Barak". Kromě běžných modernizačních vylepšení nabízí nový tank i prvky umělé inteligence a rozšířené reality. Tank by měl být uveden do služby přibližně v roce 2020.

Merkava Mk4

Merkava mk.4 poslední model

Díky prvkům umělé inteligence by měl být schopen zlepšit situační povědomí posádky. Dalším vylepšením je zavedení systému Iron Vision od Elbit Systems. Základem Iron Vision je helma s pohybovými senzory a s průhledovým displejem, která je odvozena od přilby pilotů stíhaček F-35. Iron Vision pomocí 360° kamer a senzorů umístěných kolem vozidla snímá a v reálném čase přenáší barevný obraz okolí do průhledového displeje střelce i velitele.

Chytrý software z obrazových informací (podpořených např. prostředky radioelektronického boje nebo radiolokátory) automaticky rozpozná a určí pozici cíle – např. voják, terénní vozidlo, tank nebo bitevní vrtulník. Tento chytrý software může řídit i vlastní pasivní a aktivní systémy ochrany, případně zajistit automatické natočení a zacílení zbraní, včetně volby příslušné munice.

Tank „Barak" by měl být schopen i klasických fontových bojových operací. Jeho schopnost bojovat proti nestátním teroristickým skupinám, které využívají civilní obyvatelstvo jako zbraň. „Nepřítel nemusí být státy a armády, ale spíše nepřítel, který využívá lidi [jako zbraň - pozn. red.]," vysvětluje brigádní generál Guy Hasson, šéf izraelských obrněných sil. Podle tiskové zprávy IDF jen obrněné jednotky v roce 2018 zasáhly na 30 „teroristických pozic" v pásmu Gazy.

 autor: Tereza