US Navy - odpalování střel Tomahawk na Kaddáfího

 29. 03. 2016      Military Články

Záběry odpalování řízených střel Tomahawk na jednotky Kaddáfího režimu během mise Odyssey Dawn. Odpaly proběhly na lodi USS Stout (DDG-55), která byla součástí sil, které probíhající mise. Mise byla odpověď US jednotek na probíhající nepokoje v Libyi a také prosazovaly rezoluci Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Na základě rozhodnutí, které povoluje nezbytné opatření k ochraně civilistů v Libyi pod hrozbou útoku ze strany Kaddáfího režimu.

Romantický západ slunce na středozemním moře, večer jako stvořený na odpálení pár raket! Nejdříve se rozezní oznamovací siréna a poté vyšlehnout první plameny, skrz kouř se dostane raketa a už pár metrů na palubou lodi upravuje svou trajektorii a mizí pryč, zničit svůj cíl. Během mžiku je raketa už v dálce a vyšlehnout další plameny a další raketa. Rakety jsou odpalovány jak ze přídi tak ze zádi  amerického torpédoborec třídy Arleigh Burke. Raket je odpáleno hned několik, odpaly jsou natočeny z několika úhlů a ohromující blízkosti.

SS Stout (DDG-55) je americký torpédoborec třídy Arleigh Burke. Je šestou postavenou lodí své třídy. Postaven byl v letech 1991–1994. Během své služby byl mimo jiné nasazen při vojenské intervenci v Libyi v roce 2011. Torpédoborec postavila loděnice Ingalls Shipbuilding v Pascagoule ve státě Mississippi. Kýl lodi byl založen 8. srpna 1991, dne 16. října 1992 byl trup torpédoborce spuštěn na vodu a konečně 13. srpna 1994 byl Stout uveden do služby.

BGM-109 Tomahawk je americká manévrující podzvuková letounová střela s plochou dráhou letu, s dlouhým doletem, použitelná za každého počasí. Je využitelná proti námořním i pozemním cílům, v současnosti je ve výzbroji hladinových lodí a ponorek. Uživateli střely jsou Námořnictvo USA, Britské královské námořnictvo a Španělské námořnictvo, které je objednalo pro nové fregaty třídy Álvaro de Bazán. Střely Tomahawk je obtížné zachytit a zneškodnit. Díky malým rozměrům a nízké výšce letu jsou obtížně zjistitelné radarem a jejich proudový motor produkuje nízké emise infračerveného záření.

 autor: Redakce