US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

 17. 05. 2016      Military Články

USS Zumwalt je loď, která jakoby sem přiletěla z vesmíru. Její neobvyklé hranaté tvary jsou zapříčiněny snahou, aby loď nebyla zachytitelná radarem. Technologie stealth nikdy nevynikaly nějakou estetickou hodnotou, ale jsou zato velmi účinné. Loď, která má 15 000 tun výtlak a 180 metrů délky, se na radaru jeví jako malinkatý člun. Nebo se na něm neobjeví vůbec. Ale to zdaleka není jeho jediná přednost. Na palubě má nejmodernější zbraně a elektroniku. Radary, sonary, rakety Tomahawk a protiletecké nebo protilodní střely, to vše je v arsenálu Zumwaltu. Ale k tomu všemu má přibýt ještě futuristické elektromagnetické pulzní dělo. Zní to jako Star Wars a vlastně to tak i trochu je. Dělo funguje na bázi silných elektromagnetických výbojů, které vystřelí desetikilogramový projektil na vzdálenost až 150 kilometrů. Tedy hooooodně daleko za horizont. Rychlost střely je sedmkrát vyšší než rychlost zvuku. Ovšem dělo se ještě vyvíjí, počítá se s ním v budoucnosti.

uss1

Loď má také revoluční pohon, kdy plynová turbína slouží jako zdroj elektrické energie pro celou loď a její automatické systémy. Těch je na lodi požehnaně, i proto má posádka pouhých 130 mužů, což je méně než na starších torpédoborcích. Vše za ně udělá automatika.

uss2

Zumwalt má ale i své stinné stránky. Je příšerně drahý. Stojí 4 miliardy dolarů (95,4 miliard korun), zatímco za 2 miliardy se dají pořídit 2 torpédoborce třídy Alreigh Burke. I proto dostane námořnictvo pouze tři tyto lodě. A to není všechno. Kritici tvrdí, že Zumwalt má nevhodnou konstrukci. Jde v podstatě o sto let starý design obráceného trupu. Ten se zužuje od kýlu směrem nahoru a je považován za nestabilní zejména na rozbouřeném moři. Proto onen tvar pyramidy. Takto se stavěly lodě za rusko-japonské války a ruské lodě šly ke dnu mimo jiné kvůli této konstrukci. Odborníci se však dušují, že Zumwalt se naklánět nebude a odolá i velkým vlnám. Má k tomu sloužit automatický stabilizační systém.

Nyní lze ale s jistotou říct, že modernější plavidlo na moři jen těžko uvidíte. Video zachycuje zrychlenou konstrukci této lodi.

 autor: Redakce