USMC - letošní cvičení v Austrálii

 25. 07. 2016      Military Články

Námořní pěchota Spojených států amerických (United States Marine Corps = USMC), často označované jen jako Marines nebo česky Mariňáci. Slouží v ní 203 000 aktivních vojáků (údaj z roku 2009).

Příslušníci americké Námořní pěchoty se pokládají za nejlepší americké vojáky. V boji jsou většinou nasazeni jako první, mající za úkol prorazit nepřátelské linie, zatímco armáda se teprve mobilizuje. Námořní pěchota se proslavila pomocí jejího obojživelného boje za druhé světové války proti Japonsku. Americká Námořní pěchota nepoužívá jen pěší vojáky, ale i bojové letouny, vrtulníky, tanky a různá bojová vozidla.

01

Námořní pěchota Spojených států je sice jednou z pěti samostatných částí amerických Ozbrojených sil, ale administrativně spadá pod US NAVY. S námořnictvem mívá často společná cvičení, mariňáci navíc většinou útočí z moře, takže využívají plavidla amerického námořnictva. Od roku 2002 USMC používá nové uniformy s digitální kamufláží MARPAT v lesní, pouštní, a nově i sněžné verzi. Tyto uniformy nahradily starší Battle Dress Uniform.

Toto je video z letošního května, kdy USMC cvičili Queenslandu (severo-východ kontinentu) v Austrálii:

 autor: Redakce