USS Indianapolis - křižník nalezen po 72 letech

 21. 08. 2017      Novinky

Druhoválečný těžký křižník USS Indianapolis byl nalezen v Tichém oceánu, 72 let poté co byl potopen japonskou ponorkou. Válečná loď byla nalezena v hloubce přes pět a půl kilometrů pod hladinou Pacifiku. Loď Indianapolis byla poničena při návratu ze své tajné mise, během které převážela součásti atomové bomby, která vymazala z povrchu zemského japonské město Hirošima. – Little boy.

Během útoku na křižník bylo na palubě téměř 1200 námořníků, zachráněno byla však pouze 316, jedná se tak o nejnešťastnější událost v historii Amerického námořnictva, která si vyžádala nejvíce lidských životů. USS Indianapolis byla potopena 30. července 1945 když, někde mezi Filipínským mořem a mezi ostrovy Guam a Leyte, byla zasažena torpédem z japonské ponorky.


Badatelé si nálezem byli jisti, celé jméno lodi je totiž USS Indianapolis (CA-35)

Mezi 800 až 900 námořníkům se podařilo z rychle se potápějící se lodě uniknout. Bohužel však nebyla vyslána žádná zpráva o pomoc ani signál mayday, na šťastlivé přeživší tak teprve ty nejhorší chvíle čekaly. Záchranné jednotky až po čtyřech dnech na otevřeném moři (!) našly 316 námořníků, kteří vše zvládli a stále dýchali nad hladinou vody, která byla plná žraloků. Jeden námořník později řekl: „Vlastníma očima jste mohli vidět, jak kolem nás krouží žraloci."


Do karet přeživším také nehrál fakt, že 190ti metrový křižník šel ke dnu velmi rychle, během pouhých 12 minut. Díky tomu a nevyslání signálů o pomoc, bylo nalezení lodi velmi obtížné. Pátrací tým našel vrak bitevní lodi 18. srpna při novém pokusu o nalezení, který se opíral o polohu lodi noc před jejím potopením.


Další z kousků potvrzující jméno potopené lodi

Toto námořní plavidlo je především známo pro svých pár posledních dní před potopením. USS Indianapolis totiž byla na tajné mise, při které ve svých útrobách převážela části atomové bomby se jménem Little boy a také obohacený uran, která byl pro její výbuch nepostradatelný. Celý náklad byl úspěšné předán na ostrově Tinian, na americké základně odkud startovaly letouny 509. smíšené skupiny, ke které taký patřil letoun Enola Gay a dal ten příběh asi znáte...


Čtyři dny po předávce byla však USS Indianapolis potopena, méně než týden před svržením první atomové bomby, kterou vlastně pomáhala sestavit a pomohla tak k ukončení druhé světové války. Tento bitevní křižník stálé zůstává majetkem US NAVY a tak s vrakem bude také zacházeno, stává se chráněnou válečnou památkou.

Hirošima těsně po jaderném útoku

 autor: vojín Karel