Už jste někdy ztratili atomovou bombu?

 19. 11. 2017      Military Články

Jaderné zbraně jsou bezesporu nejničivější silou, jakou dosud lidstvo stvořilo. Možná stejně jako my zastáváte názor, že jaderné zbraně a doktrína vzájemného zničení jsou to jediné, co zabraňuje krvavým konvenčním válkám a zachraňuje tak tisíce, možná i miliony životů. Nebo s námi možná nesouhlasíte a myslíte si, že riziko jaderné války je příliš vysoké, lidstvo by takto ničivou silou raději vůbec nemělo disponovat a považovali byste za správné kompletní celosvětové jaderné odzbrojení. Tak či onak, určitě byste očekávali, že takto ničivé zbraně budou naprosto dokonale zabezpečeny a kontrolovány a absolutně nebude hrozit, že by někdo nějakou ztratil stejně, jako vy cestou z baru ztratíte klíče. Dnes si ukážeme, že ani v tomto případě realita není ani zdaleka dokonalá. Od padesátých let do dnešního dne totiž došlo k celé řadě incidentů, ve kterých majitel ztratil kontrolu nad některou ze svých jaderných zbraní a některé z nich dokonce nebyly nikdy nalezeny a navráceny.

10.3.1956, přesná lokalita neznámá: Americký bombardér B-47E, převážející dvě jaderné hlavice ze základny MacDill poblíž Tampy na Floridě na základnu Ben Guerir v Maroku, se ztratil kdesi nad Atlantickým oceánem. K tankeru, který na něj čekal nad Středozemním mořem, nikdy nedorazil a ani s ním nenavázal spojení. Bombardér, osádka ani převážené hlavice nebyly nikdy nalezeny.

5.2.1958, Georgie, Spojené Státy: Během cvičné mise se bombardér B-47, nesoucí jadernou bombu, srazil se stíhacím F-86 poblíž města Savahnnah v Georgii. Po neúspěšném pokusu o nouzové přistání na letecké základně Hunter s bombou stále na palubě byla tato raději odhozena do moře. Poškozenému letounu se následně podařilo bezpečně přistát. Jaderná bomba nebyla kompletní a nemohla proto explodovat, nebyla však nikdy nalezena.

 

Stratojet

Boeing B-47 Stratojet

 

5.12.1965, Tichý Oceán: Útočný letoun A-4E Skyhawk s podvěšenou taktickou jadernou bombou B43 se zřítil z paluby letadlové lodi USS Ticonderoga do oceánu. Letoun, pilota ani bombu nebylo vzhledem k hloubce možné najít ani vyzvednout.

 

Skyhawk

A-4 Skyhawk s podvěšenou taktickou jadernou bombou B43.

 

17.1.1966, Palomares, Španělsko: Strategický bombardér B-52 nesoucí čtyři nukleární bomby Mk28 se během tankování za letu srazil s tankovacím letounem KC-135 a havaroval poblíž města Palomares ve Španělsku. Jedna z jaderných bomb byla bezpečně nalezena na zemi, další po masivní pátrací operaci vyzvednuta z moře. V dalších dvou při nárazu na zem explodovaly iniciační nálože a kontaminovaly okolí radioaktivním materiálem. 1400 tun kontaminované půdy muselo být následně odstraněno a bezpečně uloženo.

11.4.1968, Tichý Oceán: Sovětská dieselová ponorka třídy Golf, nesoucí jaderné střely, se potopila cca 750 mil severozápadně od havajského ostrova Oahu, přičemž měla na palubě tři jaderné střely a několik jaderných torpéd. Část ponorky byla později vyzvednuta během přísně tajné operace CIA pomocí speciálně zkonstruované lodě "Glomar Explorer", nicméně minimálně některé z jaderných hlavic s největší pravděpodobností zůstaly ve vraku na dně.

3.10.1986, Atlantský Oceán: Na palubě sovětské jaderné ponorky třídy Yankee, nesoucí nukleární střely, došlo 480 mil východně od Bermud k explozi a požáru v jedné z odpalovacích šachet. Při pokusu o odtažení vážně poškozené ponorky do přístavu se potopila dohloubky více než 5km, přičemž na palubě stále bylo 34 jaderných hlavic. Vrak ani jaderné zbraně nebyly nikdy vyzvednuty.

 

Yankee

Sovětská/Ruská jaderná ponorka třídy Yankee.

 

A to je pro dnešek vše, děkujeme za pozornost. V dohledné době se k tomuto tématu určitě vrátíme a nabídneme vám další "zajímavé" incidenty týkající se jaderných zbraní...

 autor: Griffon