Válka hrou – mezinárodní vojenské hry

 04. 09. 2016      Military Články

Tzv. Armádní mezinárodní hry začaly 30. července 2016 a pozvání z Moskvy přijalo celkově osmnáct zemí. Do her se zapojí mnoho vojenských povolání: tankisté, motostřelci, odstřelovači, ženisté, letci, obsluhy zbraní protivzdušné obrany, průzkumníci, opraváři, výsadkáři, potápěči, dokonce i psovodi a vojenští kuchaři. Vojenská „olympiáda“ má dohromady 23 disciplín, z nichž některé mají jména odvozená od zavedených sportů na letních i zimních hrách.

Snad nejznámější z nich je tzv. Tankový biatlon, při které osádka projíždí určenou trasu a k tomu má vést přesnou palbu na cíle. V doslovném smyslu vlastně nejde o novinku ani o ruský vynález, jelikož podobné soutěže tankistů, zápaďácké Canadian Army Trophy, se konaly i ve státech NATO. Rusko k tomuto projektu přistoupilo s pořádným nasazením a hrám dalo mnohem ambicióznější formát a publicitu.

01
Tankisté ze Zimbabwe reprezentovali Afriku

První ročník se konal roku 2013 a kromě Rusů se účastnili i Bělorusové, Kazaši a Arméni. Soutěž přitáhla značný zájem i po světě a na druhý ročník Moskva pozvala i státy NATO, a to včetně České republiky. Čeští tankisté se na „biatlon“ připravovali, ale krize na Ukrajině způsobila dramatické ochlazení vztahů s Ruskem, takže týmy západních armád na tento pozoruhodný podnik nakonec nedorazily.

02
Na své si příijde snad každá vojenská profese

Letošní ročník her byl z hlediska disciplín a mezinárodní účasti opět o něco větší než ty předešlé. I přes krizi na Ukrajině přijel tým člena NATO. Zřejmě není moc překvapivé, že se jedná o Řecko, jež proruské sklony projevuje již delší dobu. Velice pestrá je také sestava pozorovatelů, protože v seznamu delegací nalézáme např. Německo, Rakousko či Izrael, ale třeba i Saúdskou Arábii, Myanmar nebo Kubu.

05
Přípravy na slavný Tankistický biatlon

V ruských médiích se hrám dostává značného prostoru a publicity, jež se dá plně srovnávat s tím, jak se prezentují olympijské hry v Riu. Důvodů pro to se dá jmenovat hned několik. Pořádání takové akce výborně odpovídá představě a portrétu Ruska jako globální mocnosti se sítí spojenců. Všechna ta sláva okolo samozřejmě také odvádí pozornost od ekonomických problémů. Vojenská olympiáda má holt velký potenciál v oblasti propagandy a Kreml se toho rozhodně snaží využívat. Hry však také mají vliv na vývoj techniky, v Rusku totiž probíhá modernizace tanků, z T-72 na variantu T-72B3.

03
Medializace a propaganda je značná

O ruské propagandě lze tvrdit ledacos, má však zásadní vliv na to, že Rusové cítí velkou loajalitu a vlastenectví ke své Matičce Rusi. V případě války by pravděpodobně většina Rusů zaručeně nastoupila do boje a svou vlast by bránila za cenu života, už se to taky jednou stalo. A ruku na srdce, můžeme dnes totéž s jistotou říci i o obyvatelích všech evropských států?

A nyný, napínavé záběry z Tankistického biatlonu, dámy a pánové Rusko proti Číně:

 autor: Redakce