Vědci pracují na vylepšení ochranných vest: balistickým testům podrobili keramiku

 12. 03. 2018      Military Články

Součástí výbavy každého vojáka by měla být rozhodně i kvalitní výstroj, která vojáka chrání před přírodními nástrahami, ale i útoky nepřítele. Takovou kvalitní ochranou složkou armádní výbavy by měla určitě být kvalitní ochranná vesta. Není novinkou, že se vědci snaží vyvinout takový materiál, který by splnil očekávání a zároveň byl tvárný, lehký a cenově dostupný.

I výzkumníci z brněnského centra CEITEC se pokusili o vylepšení obranných vest. David Salamon ze Středoevropského technologického institutu Vysokého učení technického se se svými kolegy hledá takový materiál, z něhož by se mohly vyrábět ještě tenčí a lehčí destičky, ovšem aby byla zachována co největší odolnost. Doposud odborníci výzkumného centra vyvinuli speciální keramiku. Projekt soustředěný na nalezení lepších materiálů byl stanoven na šest let. Od odstartování projektu uběhly již čtyři roky.

Ocel v ochranných vestách byla nahrazena speciálně vyvinutou keramikou a následně byly tyto materiály podrobeny balistickým zkouškám, které měly prokázat, že keramika je lepším řešením. A skutečně tato teze byla potvrzena. Zatímco ocelová destička byla prostřelena, keramická prostřelena nebyla, pouze počkozena. „Veškerá energie toho nárazu projektilu přešla do drcení keramiky, když se podíváme na tu desku, tak je vidět, že tam nezůstalo nic, jenom pár otisků po střepinách z té keramiky, což by kevlar pohodlně zachytil," vysvětlil člen výzkumného týmu CEITEC Jakub Roleček.

Keramické pláty v ochranných vestách jsou navíc oproti destičkám z kovového materiálu lehčí a jak již bylo zjištěno, dokáže lépe pohltit střelu. Jsou také v těchto vestách různě naskládané v různých velikostech. Keramické destičky ovšem nejsou určeny jen pro balistické vesty. Tento materiál bude sloužit i pro ochranu vozidel, destičky budou tvarovány do šestiúhelníků a následně naskládány vedle sebe. Tak bude zajištěno pokrytí většího povrchu vozu, a navíc poskytnou větší ochranu při dopadu více střel vedle sebe.


Speciálním keramickým materiálem však vývoj nekončí, vědci se v současnosti kombinují materiály i tvary. Například testují propojení více složek do podoby takzvaných hybridních kompozitů.

 

 autor: Tereza