Velký požár v Irsku odhalil pozůstatky z 2. světové války

 08. 08. 2018      Military Články

Požáry, které Irsko zachvátily, také odhalily nápisy, jež byly vyryty do tamějších skal, již v období 2. světové války. Značky EIRE sloužily pilotům jako ukazatele neutrálního území.

5b68acbc7f1f9-443

Rytiny EIRE byly vytvořeny po obvodu hranic Irska již na počátku 40. let. Sloužily jako informativní značky pro piloty. Když nápis EIRE nějaký pilot zahlédl, tak věděl, že se již nachází na neutrálním území.

Značky EIRE znamenají Éire neboli Irsko. Ačkoliv tyto značky měly během války obrovský význam, postupem času se na ně zapomnělo. Nápisy vlastně srostly s tamní přírodou a schovaly se do tamního porostu. Až po téměř 80 letech byly značky odhaleny díky rozsáhlým požárům na západě Irska.

eire1

Irská vláda však v období druhé světové války nechala zhotovit více než 80 značek EIRE. Irsko bylo  během 2. světové války oficiálně neutrální zemí. Značky tedy byly zhotoveny podél celého pobřeží, odkud mimo jiné byla také sledována letecká doprava.

V současnosti je známo, že se zachovalo přibližně 12 nápisů, neboť zbytek byl po skončení války ztracen, zničen či značně narušen. Historici jsou tedy překvapeni, jak dobře je zachován nápis na fotografii.

maxresdefault (2)

Nápis objevila posádka vojenského letounu, která danou oblastí prolétala. Zatím však není známo, zda bude tento symbol z 2. světové války nějak udržován, nebo zda ho opět pohltí příroda a skryje před zraky pilotů.

 

 autor: Tereza