Voják tří armád

 02. 06. 2017      Military Články

Lauri Allan Törni vstoupil do finské armády v roce 1938. Když vypukla Zimní válka se Sovětským svazem, prokázal skvělé bojové dovednosti – převážně v bitvě u jezera Lagoda, čehož si všimnuli i jeho nadřízení a ti jej poslali na speciální výcvik. Po skončení Zimní války byl v roce 1941 přesunut do Vídně, kde po několik týdnů trénoval s jednotkami Waffen-SS. Následně se vrátil zpět do Finska, už jako finský důstojník a německý Untersturmführer.

 01

Lauri v unifromě Waffen-SS

Törni postupem času získával slušnou reputaci, především v Pokračovací válce se Sověty. Spadala pod něj jednotka, která se neformálně nazývala „oddíl Törni", ve které pod ním sloužil i budoucí prezident Finska Mauno Koivisto. Tato jednotka operovala hluboko za nepřátelskými liniemi a brzy se stala respektovaným protivníkem.

 02

Nášivka oddílu Törni

Po Moskevském příměří v roce 1944, byly německé jednotky staženy z Finska, a tak Törni přišel o zaměstnání. Narukoval tak do finského proněmeckého odporu a byl poslán na sabotérský trénink do Německa.
V Německu bojoval proti Sovětům v bitvě u Schwerinu, avšak poté se vzdal americkým a britským jednotkám. Byl přesunut do zajateckého tábora v Lübecku, z toho se mu však podařilo utéct a vrátil se zpět do Finska.

 03

Törni uprostřed jako finský důstojník

Po návratu byl však zajat finskou státní policií Valpo. Těm následně utekl, ale poté byl zajat podruhé a byl odsouzen k šest letům vězení za kolaboraci s Němci. Byl vězněn ve věznici v Turku, ale po půl roce utekl a byl poslán do dalšího vězení. Dva roky poté byl omilostněn finským prezidentem.

 04

Voják tří armád

V roce 1949 odcestoval do Švédska, ze kterého se pokusil dostat do Spojených států. Jeho cesty jej zavedly do Venezuely, odkud v roce 1950 vyplul do USA. Když byl u pobřeží Alabamy, vyskočil z lodě do moře a doplaval k souši. Po čtyřech letech ve Spojených státech narukoval do armády.

 05

Törni aka Larry Thorne ve Vietnamu - opět uprostřed

Změnil si jméno na Larry Thorne a dostal se do speciálních sil. Byl mu poskytnut tréning guerilly, přežití, lyžování, horolezectví a postupně byl povýšen v roce 1957 na 1. důstojníka signálních jednotek. V roce 1960 byl povýšen do hodnosti kapitána. V této době sloužil v 10. skupině speciálních sil, která operovala v Západním Německu a Íránu.

 

O Laurim nazpívali švédští Sabaton píseň Solider of 3 Armies

V roce 1963 odletěl bojovat do Vietnamu. Během své první návštěvy získal dvě Purpurové srdce a Bronzovou medaili za chrabrost. Do Vietnamu zavítal znovu v roce 1965 s 5.skupinou speciálních sil, ale následně mu byl přidělen úřad vojenského poradce.

 07

Poslední známá fotografie Throneho.

18. října 1965 velel leteckému útoku na Vietcong, poblíž Ho Či Minovy stezky. Jeho vrtulník CH-34 však havaroval v horách. Záchranný tým nebyl schopen najít místo dopadu a Thorne se tak stal nezvěstným. Posmrtně byl povýšen do hodnosti majora a oceněn Záslužnou legií a Záslužným leteckým křížem.

06

Náhrobek Larryho Thorna a ostatních co zahynuli při pádu vrtulníku

Jeho ostatky byly nalezeny v roce 1999 a byly přepraveny do USA, kde je byl následně voják tří armád pohřben.