Vrtulník Little Bird - transportní i bitevník ptáček

 12. 08. 2016      Military Články

McDonnell Douglas MH-6 AH-6 Little Bird

01
transportní verze MH-6

Jedná se o řadu lehkých vrtulníků určených především pro nasazení ve speciálních operacích. První verze byly postaveny na bázi vrtulníku OH-6A Cayuse, novější varianty vychází z civilních typů řady MD 500 a 530. Stroje v provedeních MH-6 jsou především určeny k přepravě vojáků speciálních sil a k tomuto účelu jsou na bocích opatřeny dvěma vnějšími lavicemi, které pojmou celkem až šest osob.

01bitevní verze AH-6

Varianty AH-6 jsou oproti tomu lehké bitevní vrtulníky s možností nést patřičnou podvěsnou protizemní výzbroj jako kulomety, neřízené rakety a další serepetičky. AH-6ky se taky používají pro přímou leteckou podporu speciálních sil nebo jako ozbrojený doprovod transportních vrtulníků. Little Birdy jsou ve výzbroji výhradně americkým pozemním vojskem, tedy US Army u útvaru 160th SOAR.

Vrtulníky řady MH-6 / AH-6 byly poprvé bojově nasazeny na Grenadě během operace Urgent Fury v roce 1983. V tomtéž roce působily Little Birdy ještě v africké Nikaragui, kde zajišťovaly podporu silám Contras. V roce 1987 operovaly stroje MH-6 / AH-6 v rámci operace Prime Chance proti íránským námořním silám v oblasti Perského zálivu. K dalším operacím s účastí Little Birdů patří Just Cause v Panamě roku 1989 nebo světoznámá operace Gothic Serpent v Somálsku z roku 1993, pro ty méně znalé se jedná o události vylíčené v kultovním bijáku Black Hawk Down.

 autor: Redakce