Wojtek - medvěd, který bojoval proti Hitlerovi

 04. 03. 2016      Military Články

Wojtek (*1941 v Persii, zemřel 1963 v Edinburghu) byl medvěd syrský adoptovaný vojáky 22. zásobovací roty dělostřelectva 2. polského armádního sboru, jemuž velel generál Anders. Účastnil se Bitvy o Monte Cassino a dosáhl hodnosti desátníka.

V dubnu roku 1942 polští vojáci na cestě z Persie do Palestiny za několik konzerv odkoupili malé, hnědé medvídě od perského chlapce. Medvěd ještě neuměl sám jíst a vojáci ho krmili kondenzovaným mlékem zředěným vodou z lahve od vodky, do které byl nakroucený šátek. Právě z toho důvodu Wojtek v dospělosti preferoval pít ze skleněných lahví.

wojtek 1
(Wojtek medvídě)

O medvídka bylo důkladně pečováno. Jeho oblíbenými pamlsky bylo ovoce, sirupy, marmeláda, med a pivo, které dostával za dobré chování. Jedl spolu s vojáky a spal s nimi ve stanu. Když vyrostl, dostal vlastní prostornou bednu. Nerad ovšem spal sám, a proto se často v noci chodil tulit k vojákům spícím ve stanech. Byl lidem naprosto oddaný a nebál se jich. To často vytvářelo zábavné situace s cizími vojáky a civilním obyvatelstvem.

Wojtek miloval jízdu armádními nákladními vozy a to jak na sedadle spolujezdce, tak i řidiče. Oblíbil si také zápasení s vojáky, které obvykle končily jeho vítězstvím: poražený ležel na lopatkách a medvěd mu olizoval tvář. V průběhu Bitvy o Monte Cassino Wojtek pomáhal vojákům v nošení beden s dělostřeleckými granáty a nikdy žádnou neupustil. Od té doby je medvěd s dělostřeleckým granátem v tlapách symbolem 22. zásobovací roty.

MC
(Trosky kláštera na vrcholku Monte Cassina)

Po válce byla 22. zásobovací rota dělostřelectva jako součást 2. polského armádního sboru polských vojsk na Západní frontě transportována do Glasgow ve Skotsku a spolu s ní i medvěd. Rota byla umístěná ve Winfield Parku, a Wojtek se v krátkosti stal oblíbencem celého tábora a místního obyvatelstva. Místní polsko-skotské sdružení ho dokonce jmenovalo svým členem a obdarovalo ho lahví jeho oblíbeného piva.

Po demobilizaci vojenské jednotky bylo rozhodnuto o tom, že medvěd poputuje do ZOO v Edinburghu. Ředitel ZOO se domluvil s polskou rotou na tom, že se o Wojtka bude starat a nikomu ho bez jejich souhlasu nedá. V listopadu 1947 šel Wojtek do „civilu,“ později ho jeho spolubojovníci po válce do ZOO chodili navštěvovat a bez ohledu na personál ZOO i přes ohradu.

wojtek 2
(vlajka s logem Wojtka)

Voják, desátník 22. roty, Wojtek, zemřel 2. prosince roku 1963 ve věku 22 let. O jeho smrti tehdy informovaly britské rádiové stanice. V dospělosti vážil okolo okolo 250 kg a měřil více než 185 cm. Wojtek má vlastní pomník v Britském městečku Grimsby a polském Krakově, pamětní desku v Imperiálním muzeu války v Londýně a Muzeu války v Ottawě. V roce 2012 vyšla speciální edice piv „Wojtek.“ Bylo o něm napsáno také několik písniček a byly natočeny 2 dokumenty, jeden polský a druhý v režii BBC.

 autor: Redakce