XREP - taser z obyčejné brokovnice

 13. 11. 2017      Military Články

Představte si, že je půlnoc a jste policista, patrolující v jedné z horších čtvrtí velkého města, když v tom spatříte probíhající přepadení. Zakřičíte na zločince, on se však dá na útěk boční uličkou a po krátkém pronásledování doběhne na slepý konec. Je od vás deset nebo patnáct metrů, bohatě mimo dosah vašeho taseru nebo pepřového spreje. V tu chvíli sebere ze země prázdnou lahev a napřáhne se k hodu. Vy tasíte pistoli...
Právě jsme vám popsali poměrně problematický jev, se kterým se policisté při svojí službě často potýkají. Pokud je zločinec od policisty ve vzdálenosti řádově desítek metrů, může být dostatečně blízko na to, aby po něm vrhal předměty (ty mohou být i potenciálně smrtící - molotovovy koktejly, lahve s kyselinou...), ale příliš daleko na použití nesmrtících obranných prostředků. Policista pak stojí před velice nepříjemným rozhodnutím, zda na sebe nechat útočit, nebo použít smrtící sílu v podobě střelné zbraně.
Řešení tohoto problému přinesla paradoxně až americká námořní pěchota, která řešila úplně jiný problém. Při čištění budov v asymetrických konfliktech v Iráku a Afghánistánu, kde je často problém rozeznat civilistu od nepřátelského bojovníka, často docházelo k velice nebezpečným situacím, kdy hrozily zbytečné oběti jak na straně příslušníků USMC, kteří se báli střílet, aby nezabili civilistu, tak na straně místních, které mohl stát život jediný špatný pohyb. Jim řešení přinesla firma Taser International (dnes již přejmenovaná na Axon), která pro ně vyvinula taserový náboj do klasické brokovnice ráže 12. Ano, čtete dobře.

 

X12

Na obrázku je sice Mossberg X12, brokovnice z důvodu zvýšení bezpečnosti speciálně upravená tak, aby z ní bylo možné střílet pouze náboje XREP, avšak tyto náboje lze jinak střílet z libovolné brokovnice ráže 12.


Tento speciální náboj, označovaný XREP (Extended Range Electronic Projectile - Elektronický projekil s prodlouženým dostřelem), lze odpálit z libovolné brokovnice ráže 12 a obsahuje vyklápěcími křidélky stabilizovanou střelu, připomínající svými vlastnostmi klasický slug (jednotnou střelu pro brokovnice) s garantovaným dostřelem minimálně 30m. Ta však uvnitř má de facto kompletní miniaturizovaný taser (paralyzér): dvě miniaturiní lithiové baterie, transformátor, řídící elektroniku a samozřejmě na špici kovové háčky, které se při zásahu zaseknou do kůže a umožní tak přenos elektrického proudu. Samotná střela je pak z plastu, který se při zásahu rozpadne a zanechá po sobě pouze hroty v kůži, ke kterým je pomocí neizolovaných vodičů připojen zbytek "taseru". Neizolovaných proto, že pokud se zasažený pokusí zařízení vytrhnout, je díky tomu samozřejmě okamžitě proudem zasažena a paralyzována i jeho ruka. Elektrický šok trvá 20s, po kterých se jednak z většiny vyčerpají baterie a jednak jej řídící jednotka automaticky deaktivuje. Zajímavostí je, že zatímco běžné paralyzéry a tasery používají napětí až 50000V, XREP kvůli miniaturizaci dosahuje "pouze" 500V a požadované účinnosti je dosaženo pomocí specifických charakteristik vlnění, které imitují elektrické signály lidského těla a paralyzují tak nervový systém.

 

XREP


XREP si samozřejmě velice rychle našel uplatnění nejen u USMC, ale i u policie, kde je využíván právě v situacích, jako je ta, kterou jsme popsali v úvodu článku, stejně jako při zvládántí davu při pouličních výtržnostech a v řadě dalších situací.

 Auvajs.

 autor: Griffon