Z kolového vozidla na vozidlo pásové – čekají nás další inovace u armádních vozidel?

 26. 06. 2018      Military Články

Až doposud bylo na první pohled jasné, zda je dané obrněné vozidlo vybaveno velikými a širokými koly s terénními pneumatikami či je vybaveno pásy. Americká společnost DARPA se rozhodla „zalaškovat si" s myšlenkou v podstatě „pásových terénních kol". Jedná se o vychytávku, která dokáže během chvilky kolové vozidlo přeměnit na pásové.

DARPA3


Tento výzkumný program nese název Ground X-Vehicle Technologies (GXV-T). Jedná se o takzvaná „rekonfigurovatelná kola", která obrněncům nabízí jak možnost rychlého pohybu a samozřejmě mobility po pevném ale i nezpevněném povrchu, tak výhody vozidla pásového, a to pohyb po značně náročném a těžkém terénu. Jak se ovšem nápad ujme ve světě armádních složek, je prozatím ve hvězdách.

DARPA2

Jak „rekonfigurovatelná kola" fungují? V podstatě se jedná o systém, který umožní velice rychle přeměnit kulovitý tvar na tvar trojúhelníkový. Ten je pro jízdu v těžkém terénu mnohem vhodnější díky značně větší styčné ploše pásů. Změna z kolového režimu na režim pásový proběhne během dvou sekund. Na každé nápravě může tato změna proběhnout zcela nezávisle na zbylých nápravách, a navíc plně za jízdy.

DARPA1

Společnost DARPA svou inovaci představila společně s dalšími technologiemi, které mají armádním vozidlům usnadnit pohyblivost napříč různými druhy terénů, což by mělo zajistit větší bezpečí pro celou osádku a ochránit samotnou techniku. Mezi výše zmíněné technologie patří například odpružení s extrémním zdvihem, nebo zcela pancéřovaná kabina, u které jsou neprůstřelná okna nahrazena kamerami zobrazujícími okolí na obrazovkách, které připomínají okna.

 

 autor: Tereza