Zápalný brokový náboj "Dragon's breath"

 31. 12. 2017      Military Články

Dragon's breath, tedy dračí dech, je speciální zápalný náboj pro brokovnice ráže 12. Princip jeho funkce spočívá v tom, že namísto olověných či ocelových broků obsahuje pelety z magnézia, které je při výstřelu zapáleno a vytvoří spršku plamenů a jisker s dosahem až 30 (podle některých zdrojů až 90) metrů. Efekt je vskutku impozantní a připomíná zášleh z plamenometu nebo opravdu velice efektní ohňostroj.

dragons breath

Dračí dech.

Ačkoli zastánci tohoto náboje tvrdí, že jej lze využít pro vysílání nouzových signálů namísto klasických světlic nebo jakožto nesmrtící obranný prostředek pro zastrašení a zahnání útočníka, jeho reálná využitelnost je diskutabilní. Na rozdíl od světlic, které hoří i několik minut, efekt "dračího dechu" pomine během sekundy a při obranném použití je nutno brát v potaz, že magnézium hoří při teplotě cca 1650 stupňů Celsia...je tedy otázkou, zda lze náboj, který bez jakýchkoli problémů zapálí útočníka (a případně váš dům, automobil nebo cokoli dalšího, co se bude nacházet v dráze výstřelu) považovat za "nesmrtící".

dragons breath

Efektní, že?

Dalším omezením je nemožnost použití náboje v poloautomatických brokovnicích, protože jimi vyvinutý tlak je nedostatečný na přebití a oproti klasickým brokovým nábojům řádově vyšší cena, která se pohybuje v přepočtu kolem 200Kč za náboj. Pro našince je však nejzásadnějším problémem fakt, že jakožto zápalný náboj je u nás "dračí dech" řazen do kategorie A a tedy zakázán pro civilní použití. Těm, které jsme tímto článkem v dnešní den navnadili na představu jedinečného silvestrovského ohňostroje, se tedy bohužel musíme omluvit.

Buďte dnes opatrní a ať to střílí i v příštím roce :-)

Váš Military-Portál

 autor: Griffon