Zemřel Ronald Lee Ermey - představitel sadistického seržanta Hartmana z filmu Olověná vesta

 17. 04. 2018      Military Články

Herec Ronald Lee Ermey zemřel ve věku 74 let. Než se dostal k filmu, ušel ještě kus cesty. Proslavila ho role role seržanta Hartmana ve snímku Olověná vesta, film pojednává o tématu vietnamské války. Celkově se Ronald objevil ve více než 60 filmech. Herec zemřel v neděli v důsledku komplikací spojených se zápalem plic.

Již v mládí měl Ronald problémy se zákonem a tehdy se rozhodlo, jakým směrem se bude dále odebírat jeho život. Roland měl na výběr, buď půjde do vězení, nebo se připojí k armádě. Nakonec zvolil armádu a strávil celkem 11 let u námořnictva. Během služby působil i ve vietnamské válce. Kvůli zraněním byl nucen odebrat se do vojenského důchodu. Jako veterán začal žít na Filipínách, kde začal studovat na univerzitě v Manile kriminologii a drama.

Zahrál si v několika filipínských filmech i během studia. Objevil se například ve filmu The boys in company C, kde si zahrál instruktora u námořnictva. Ve snímku Apocalypsa režiséra Francise Forda Coppoly ztvárnil pilota helikoptéry. Režisér si Rolanda natolik oblíbil díky zkušenostem z války z Vietnamu, že si ho vybral jako odborného poradce při natáčení.

R. Lee Ermey2

V roce 1987 obsadil herce režisér Stanley Kubrick do role sadistického instruktora - seržanta Hartmana ve svém snímku Olověná vesta (Full metal jacket). Režisér Kubrick dokonce umožnil Ronaldovi napsat si svůj vlastní dialog a do značné míry při natáčení improvizovat, což bylo v jeho filmech raritou. Podle slov samotného režiséra byl Rolandův výkon naprosto úžasný. Ronald byl za tuto roli nominován na Zlatý Globus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

R. Lee Ermey 3


Následně se herec objevil i přibližně v dalších 60 filmech. Jednalo se například o Texaský masakr motorovou pilou I a II, ale třeba i Mississippi burning či Toy soldiers. Ve velitelských rolích se například objevil i v seriálu Smpsonovi či Dr. House, kde si zahrál otce doktora House.

 autor: Tereza