Zemřel válečný hrdina Jaroslav Mevald

 25. 11. 2017      Military Články

Jaroslav Mevald se narodil v roce 1978, poprvé se s armádou setkal, jako mnoho dalších, při základní vojenské službě. V Benešově sloužil u průzkumníků a 4. brigády rychlého nasazení.

2130678_


V červenci roku 2014 nejprve zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka čtyři čeští vojáci a pátý zemřel později v nemocnici. Jen několik dní po tomto střetu byla napadena také jednotka, v níž byl Mevald. Jeho obrněný vůz MRAP 12 napadli bojovníci Talibanu. K útoku došlo nedaleko základny Bagrám. Protitankový granát vybuchl těsně vedle vojákovy hlavy a těžce jej zranil na rameni a hlavě. Střela věž úplně roztrhla, podle ostatních vojáků jí otevřela jako konzervu olejovek. Přesto Mevald opětoval palbu a spolu se svými spolubojovníky útok odrazili. Americký záchranný vrtulník jej následně převezl do polní nemocnice, kde prodělal první ze tří operací hlavy a kde jej lékaři přivedli do umělého spánku. Probudil se až v Ústřední nemocnici ve Střešovicích. Kvůli svému zdravotnímu stavu se již zpět do akce nevrátil. Za své zásluhy ovšem obdržel 28.10. 2014 medaili.

MEVALD


Jaroslav Mevald zemřel 10. listopadu, den po svých devětatřicátých narozeninách. Pohřeb válečného hrdiny se konal v kostele Svatého Františka z Pauly v Albrechticích v Jizerských horách. Pohřbu se účastnilo mnoho členů armády. Pohřeb proběhl za všech armádní poct. Na zahájení hrála Ústřední hudba Armády České republiky. Čestná jednotka držela po celou dobu obřadu čestnou stráž u rakve zemřelého a po mši ji vynesla před kostel. Na závěr obřadu zazněly čestné salvy a státní hymna ČR.

Zde se můžete podívat na přepadení české patroly v Afghánistánu

 

 autor: Tereza