Zetor GERLACH 4X4 aneb od traktorů k obrněným vozidlům

 17. 05. 2018      Military Články

O firmě Zetor jistě slyšel každý z nás. Firma se proslavila výrobou červených traktorů, se kterými drandili už naši tátové a dědečkové. Nicméně se společnost Zetor již nezabývá pouze výrobou zemědělských strojů. Dceřiná společnost Zetor Engineering totiž představila v Bratislavě prototyp armádního speciálu, který mohou využívat i bezpečností složky nebo soukromé organizace. Cena Zetoru 4x4 Gerlach je přibližně 10,17 milionu korun.

Zetor-Gerlach-696x391

Obrněné vozidlo společnost poprvé ukázala na veletrhu obranné techniky IDEB 2018. Gerlach by měl potencionální zájemce zaujmout jeho úrovní balistickoé ochrany, poměrným komfortem pro posádku, ale i praktičností a především cenou. Gerlach s pohonem všech kol splňuje stupeň ochrany Stanag 4569, který má sloužit i proti improvizovaným nástražným výbušným systémům. Základem vozidla je také rámová konstrukce s nezávislým odpružením. A pasažéři jsou také chránění modulárním pancéřováním a dvoitou podlahou se speciálním protiminovým štítem ve tvaru písmena V.

zetor_gerlach_10_5afc3fd9cc4f2

Hmotnost vozidla je 12,5 tuny a jeho délka 5,64 metrů, šířka 2,5 metru i výška 2,5 metru nabízí prostor pro šestičlennou posádku. Jízda v autě by pro samotnou posádku měl být zážitek, jelikož byl Gerald zkonstruován ze speciálních protihlukových a antivibračních materiálů.

zetor gerlach 2

Obrněné vozidlo si hravě poradí i s náročným terénem. Gerlach by měl zvládnout brod o hloubce 1,2 metru a činit problém by mu nemělo ani 70 % stoupání. Díky motoru o výkonu 240 kW činní Gerlachova maximální rychlost 110 kilometrů za hodinu. A díky palivové nádrži o objemu 220 litrů Gerlach zvládne ujet bez dalšího doplňování paliva 800 kilometrů.

 autor: Tereza