Život Jana Kubiše tak, jak ho neznáme

 01. 01. 2018      Military Články

Plukovník Jan Kubiš se narodil 24. června 1913, byl příslušníkem československé zahraniční armády ve Velké Británii. Účastnil se protinacistického odboje. Nejvíce je však proslulý, spolu s Jozefem Gabčíkem, jako člen operace Anthropoid, což byl krycí název pro parašutistický výsadek, provedený během 2. světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Diverzní operace proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Hlavním cílem operace bylo uskutečnění atentátu na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. K útoku, který se ukázal jako úspěšný, došlo 27. května 1942. Heydrich 8 dní po útoku zemřel na následky zranění. Parašutisté spolu s dalšími výsadkáři zahynuli při boji s nacistickými vojáky 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

kubiš3

Mladý Jan Kubiš

Díky nové knize nazvané "Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší", která se řadí mezi novinky českých knihkupectví, se nyní můžeme o slavném parašutistovi dozvědět více. Studie historika Eduarda Stehlíka totiž odhaluje doposud neznámou tvář Kubiše. Historik bádal velice pečlivě a podařilo se mu za dlouhé roky výzkumu nasbírat o tomto parašutistovi doposud neznámé informace, a dokonce byly objeveny i další fotografie v souvislosti s Kubišem.

První fotografie, na které je Kubiš v uniformě

Kniha měla původně vyjít v roce 2013 jako nevelká brožura ke stému výročí Kubišova narození. Při shromažďování podkladů byl ale historik překvapen tím, že některé dlouho tradované části života Jana Kubiše nebyly pravdivé. Jelikož se Eduard Stehlík setkal s dalšími neznámými fakty, musel vydání knihy odložit. Spolehlivé zdroje pro studii poskytovali Stehlíkovi jak historici, tak Kubištovi příbuzní.

kubiscetar

Snímek Kubiše jako četaře

Kniha obsahuje i informace o Anthropoidu a lidech, kteří měli s Kubišem či operací co do činění. Lidí, kteří se podíleli na několikaměsíčních přípravách, byly stovky. Parašutistům poskytovali jídlo, ubytování a podporu. Od provedení útoku na Heydricha uplynulo přesně 75 let, byly zpřístupněny tedy další archivní dokumenty, které napomáhají detailnímu bádání.

 

V roce 2016 vyšel film, inspirovaný operací Anthropoid.

 autor: Tereza