Ztráta a nález letadlové lodi USS Lexington

 07. 03. 2018      Military Články

V pondělí 5. března oznámil soukromý námořní pátrací tým, financovaný a vedený spoluzakladatelem firmy Microsoft Paulem Allenem, senzační objev; po dlouhém pátrání nalezli na dně Korálového Moře vrak USS Lexington, americké letadlové lodi potopené během druhé světové války. Vrak se nachází v hloubce téměř tří kilometrů cca 800 kilometrů východně od australského pobřeží. Jedná se už o několikátý slavný vrak nalezený tímto týmem, přičemž mezi jejich předchozí úspěchy patří například nález USS Indianapolis, amerického křižníku potopeného japonskou ponorkou v červenci 1945 ve Filipínském moři.

lexington

USS Lexington na dobové fotografii.

Jak dokazují zveřejněné záběry, vrak je v překvapivě dobrém stavu a to například včetně protileteckých zbraní nebo jedenácti z palubních letounů, které se potopily společně s lodí. Patří mezi ně torpédové bombardéry TBD-1 Devastator, střemhlavé bombardéry SBD-3 Dauntless a stíhací F4F-3 Wildcat. Na jednom ze stíhacích strojů je dokonce dosud viditelný emblém letky VFA-31 v podobě komiksové postavičky Kocoura Felixe a čtyři japonské vlaječky ukazující na čtyři sestřely nepřátelských letadel.

wildcat

Vrak stíhacího Wildcatu nalezeného poblíž potopeného Lexingtonu. Zmiňovaný emblém i čtyři sestřely jsou jasně patrné.

USS Lexington byla jedna z prvních amerických letadlových lodí, které kdy byly spuštěny na vodu a zároveň byla společně s USS Yorktown první letadlovou lodí, která se zúčastnila námořní bitvy proti nepřátelským letadlovým lodím. Ta se odehrála mezi čtvrtým a osmým květnem roku 1942 právě v Korálovém Moři a pro Lexington, posádkou přezdívaný "Lady Lex", byla zároveň poslední.
Lexington a Yorktown se zde střetly s japonskými letadlovými loděmi Shókaku a Zuikaku a lehkou letadlovou lodí Shóhó. Američanům se podařilo během bitvy potopit Shóhó a těžce poškodit Shókaku, obě jejich letadlové lodi však rovněž utrpěly závažná poškození. Na Lexingtonu vypukla řada požárů, které se naprosto vymkly kontrole a způsobily postupně několik masivních explozí. Krátce nato osádka kapitánovi oznámila, že situaci již není možné zvládnout a byl vydán rozkaz k opuštění lodi. Poté, co byli všichni živí členové osádky včetně kapitána evakuováni, vypálil americký torpédoborec Phelps na hořící loď pět torpéd. Ta ji prakticky okamžitě poslala ke dnu i s šestatřiceti letouny a těly více než dvou stovek námořníků, kteří zemřeli během bitvy nebo během pokusů o záchranu lodi, na palubě.

burning

Opuštěný hoořící USS Lexington těsně předtím, než byl pro jistotu potopen vlastním torpédoborcem.

Vzhledem k faktu, že ani jedna strana už nebyla v důsledku ztrát schopna provozovat prakticky žádné vzdušné operace, stáhli se Američané i Japonci z oblasti. I přes ztrátu drahocenné letadlové lodi tak bitva v Korálovém Moři pro Američany skončila vítězstvím; japonská invazní síla směřující na Novou Guineu, jejímž cílem bylo obsazení strategického Port Moresby, ztratila v této bitvě prakticky kompletní letecké krytí a Japonci tak museli od plánované invaze upustit. Jejich letadlové lodi Shókaku a Zuikaku se navíc v důsledku poškození a ztrát nemohly o měsíc později zúčastnit bitvy o Midway, což rozhodně přispělo ke strategicky zásadnímu vítězství Američanů, které lze považovat za začátek konce Japonského císařství.

 autor: Griffon