Zubař, co zabil 98 nepřátel, než oni zabili jeho

 19. 11. 2016      Military Články

Benjamin Lewis Salomon byl americký zubař židovského původu. V roce 1940 dostal příkaz vstoupit do armády, a tak se z doktora Salomona stal voják. Po základním tréninku byl přiřazen k 102. pěšímu pluku. Již během tréninku prokázal značné střelecké dovednosti, ať už s puškou či pistolí. Sotva po roce se z něj stal seržant.

01

V roce 1942 ho armáda Spojených států poslala, s hodností poručíka na Hawai, aby tam vojákům spravoval zuby. Během dne se staral o vojáky a v podvečer se učil vojenské taktice. Během roku byl povýšen do hodnosti kapitána.

Kapitán Salomon se vylodil na pobřeží ostrova Saipan, hlavního a největšího ostrovu státu Severní Mariana v červnu 1944. Jako plukovní zubař neměl moc práce, a tak se dobrovolně přihlásil na pozici chirurga.

02

7. července zaútočili japonské jednotky. Salomon v tu chvíli byl v polní nemocnici, nedaleko centra útoku a na sále měl okolo 30 zraněných mužů. Přikázal, aby byli všichni zranění evakuováni a on sám zůstal na bojišti. Jeho poslední slova byly „Zdržím je, dokud se nedostanete do bezpečí“.

Útok byl brutální, trval přes 15 hodin. Když následujícího dne Američané získali základnu zpět, našli ležet tělo kapitána Salomona vedle kulometu. Byl 76x střelen a měl v sobě zaražen mnoho ran od bajonetu. Co však bylo ještě více šokující, bylo 98 mrtvých japonských vojáků, kteří byli nalezeni v jeho okolí.

03

Vojáci se kryjí za tank 8. července 1944

Za to, že Kapitán Ben Salomon dokázal zabít necelých sto nepřátelských vojáků a obětoval svůj vlastní život, aby zachránil mnoho jiných byl v roce 2002 oceněn Medailí Cti americkým prezidentem George W. Bushem.

04

Medaile Cti

 autor: Redakce